ادای احترامی به حسین علیزاده، استاد موسیقی

ساخت وبلاگ
چکیده : بسم الله نام « حسین و علیزاده» برای علاقه مندان به موسیقی و، خصوصاً موسیقی سنتی ایران، نام شناخته ... با عنوان : ادای احترامی به حسین علیزاده، استاد موسیقی بخوانید :

بسم الله


نام « حسین و علیزاده» برای علاقه مندان به موسیقی و، خصوصاً موسیقی سنتی ایران، نام شناخته شده ای است. گرچه ـ به هر علتی ـ در میان ما معمولاً خواننده ها شناخته تر می شوند تا آهنگ سازها. گمان قوی من این است که قسمت مهمی از موفقیت امثال محمدرضا شجریان و شهرام ناظری، به خاطر همراهی آهنگ سازهایی چون مرحوم مشکاتیان و علیزاده است.

خب؛ اینها چه ربطی به من دارد؟ من که دیگر نه مثل چند سال قبل، موسیقی سنتی را زیاد می شنوم و نه در آسیاب از این حرفها می زنم!

چند سال قبل، فرانسه حسین علیزاده را برای گرفتن نشان «شوالیه هنر و ادب فرانسه» برگزید. در زمانه ای که بعضی ها سر  و دست می شکنند و خیلی چیزها را می فروشند برای یک جایزه ی جشنواره های اروپایی یا امریکایی، علیزاده نامه ای نوشت و ضمن ارج نهادن به این هدیه، از پذیرفتن آن امتناع کرد و نوشت: «ضمن قدردانی از مسئولان کشور و سفارت فرانسه، به احترام مردم هنرپرور و هنردوست ایران، به نام حسین علیزاده قناعت کرده، تا آخر عمر به آن پیشوند یا پسوندی نخواهم افزود.» همان موقع هم این کار علیزاده را بسیار پسندیدم.

حالا از این ماجرا یاد کردم که چه؟ چند روز قبل در شیراز ما مراسمی برگزار شد که استاد و حسین علیزاده هم در آن حضور داشت و باز هم برگزیده شد برای گرفتن عنوانی: اینکه علیزاده «شیرازی» شود. مراسم ساده ای بود؛ نه وزیری در آن بود و نه تشکیلات گسترده ای تدارک دیده شده بود؛ نه نورافشانی ای و نه این جور چیزها. علیزاده را دعوت کردند و او هم متواضعانه جلو رفت و نشانی که برای او آماده شده بود را با خوش رویی پذیرفت و آن را افتخار دانست. همان جا هم خودش میکروفن را گرفت و با این مضمون گفت که کار امروز من جوابی هم هست برای آنها که از نگرفتن عنوان های خارجی توسط من حرفهایی می زدند...


پ.ن. نمی دانم! شاید اگر نظرات استاد علیزاده در امور مختلف را بدانم خیلی هایش را نپسندم؛ شاید هم بپسندم. این نوشته ادای و احترام و دینی بود به این مناعت طبع و خود نفروشی یک هنرمند برجسته. آقای علیزاده! ممنونم... کار شما بسیار چسبید؛ خصوصاً در روزگاری که افرادی که یک دهم و یک صدم شما هم هنر ندارند ـ گرچه صد برابر شما شهرت دارند ـ می روند و بچه شان را در آن طرف دنیا می زایند!

...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : سه شنبه 4 دی 1397 ساعت: 13:29