ما اهل کوفه نیستیم؟ (در باب انتخابات، پنج) | بلاگ

ما اهل کوفه نیستیم؟ (در باب انتخابات، پنج)

تعرفه تبلیغات در سایت

امکانات وب

بسم الله

... اما چه شد که چون مسلم بن عقیل از مسجد بیرون آمد، هیچ کس با او نبود؟ خدا می داند... چنان که نوشته اند، در آن ساعت که مردم قصر الإماره را در محاصره گرفتند، تنها سی تن از قراولان و بیست تن از سران کوفه و خانواده ی ابن زیاد در آن جا بودند. چه شد که این جمعیت چند هزار نفری [که در لبیک به ندای مسلم قیام کرده بوند] نتوانستند کار را یکسره کنند و آن همه درنگ کردند که... گاهِ نماز مغرب رسید و آن شد که شد؟
...
عبیدالله بن زیاد چه نیک این مردم را می شناخت. شیوه ی کار او در این واقعه برای همه ی تاریخ بسیار عبرت انگیز است. جماعتی از اشراف را که در اطرافش بودند به میان مردم فرستاد تا آنان را از سپاه موهوم شام بترسانند:
«مگر نمی دانید که سپاه شام در راه است؟ بترسید از آنکه لشکریان شام بر شما مسلط شوند. آنان را که می شناسید؛ دشمنی دیرینه ی آنان را که با خود می دانید. وای اگر آنان بر شما تسلط یابند! خشک و تر را می سوزانند...»
و آتش شایعه چه زود در میان بیشه زار خشک گستره می شود. وقتی مردمی این چنین اند، دیگر چه نیازی است که ابن زیاد دست به اسلحه برد؟...
حیله ی ابن زیاد کارگر افتاد و جمعیت از گرد مسلم پراکنده شدند. مسلم تنها ماند...

شهید_آوینی. فتح خون (نشر واحه). ص 38 و 39

پ.ن. بدون هیچ قصد تطبیقی، بدانیم که امروز هم یزیدی ها بدشان نمی آید ما را از سایه ی جنگ بترسانند... عمری شعار داده ایم که اهل کوفه نیستیم؛ اثبات این ادعا چندان آسان نیست. مبادا سفیر امام زمان مان تنها بماند در اثر ترس از جنگی که دروغ محض است...

...
نویسنده : بازدید : 8 تاريخ : شنبه 2 ارديبهشت 1396 ساعت: 0:24