تکیه بر توان داخلی خوابگاه (در باب انتخابات، دوازده)

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

بسم الله


یک. راهرو خوابگاه مان بلند است و باریک؛ تقریبا سی متر (طول) در یک متر و بیست سانت (عرض). دو طرف راهرو هم اتاق است و در نتیجه معمولاً راهرو نور کمی می گیرد و در روز هم نسبتاً تاریک است؛ البته اگر چراغ ها روشن نباشد! تدبیری اندیشیده شده برای صرفه جویی و آن اینکه کلید روشن و خاموش کردن چراغ ها را، کلید زنگ گذاشته اند! کلید را که فشار می دهی لامپ ها روشن می شوند ولی کلید به حالت اول بر می گردد و بعد از چند دقیقه چراغ ها به صورت خودکار خاموش می شوند.
دو. برگه ای چسبانده اند روی در آشپزخانه که مشکلات خدماتی و تأسیساتی ساختمان را بنویسید تا پیگیری شود. شاید شش ماه قبل یک نفر روی این کاغذ نوشته بود «فیکس کردن لامپ های طبقه»؛ تا این وضع روشن و خاموش شدن چراغ ها حل شود. فردی هم مسئولیت دارد نوشته های روی این کاغذ را ببیند و کارهایی که باید بشود را به مسئولین انتقال دهد و آن ها هم فنی کاری بفرستند و کار انجام شود (احتمالاً با تشریفات اداری!). نمی دانم چرا؛ به هر حال بعد از این همه مدت مشکل حل نشد!
سه. تازگی ها دیدم دیگر چراغ ها خاموش نمی شوند؛ و شاید حس فضولی ام تا حدودی برانگیخته شد که ببینم چه شده. نگاهی به کلید کردم؛ همچنان کلید زنگ است. اما یک نفر آمده و کلید را فشار داده و یک تکه چوب کوچک (مثل چوب کبریت یا خلال دندان) را در فاصله ی شاسی کلید و بدنه اش قرار داده تا کلید به بالا برنگردد! به همین سادگی؛ به همین خوشمزگی!
چهار. خیلی مشکلات را می شود با تکیه بر توان داخلی حل کرد. مسأله ای که شش ماه گیر اقدام نکردن این و آن ـ به هر دلیلی ـ بود، با یک تکه چوب و البته اندکی خوش فکری حل شد. کسی چه می داند؛ شاید آن که این کار را کرد برای حل مشکلات مملکت از برخی چهار درصدی ها مفیدتر باشد... اگر  وزیر بودم احتمالاً منصوبش می کردم به سمت مشاوری!

پ.ن. شاید بگویید این طور که اسراف می شود (با روشن ماندن چراغ ها). مسأله این است که چراغ ها، مهتابی هستند و با استارت روشن می شوند و شاید یک بار روشن شدن شان، به مقدار نیم ساعت روشن ماندن شان برق مصرف کند و اصلاً شاید آن وضع سابق چند برابر حالا برق هدر می داد!

یا علی مددی

نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : پنجشنبه 21 ارديبهشت 1396 ساعت: 4:00
برچسب‌ها :
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها